Novinky a aktuality z našeho domova...

Rodáci z Heřmanova Městce

říjen 17
Zejména pamětníci  a rodáci z Heřmanova Městce  z řad klientů přišli ve čtvrtek 17.10.2013 do kulturní místnosti našeho domova poslechnout si přednášku pracovnic heřmanoměstské knihovny, paní Polákové a paní Jablečníkové.  Ty ve svém historickém výkladu jmenovaly a vzpomínaly na významné osobnosti, které v Heřmanově Městci žily a tvořily.
Svůj výklad pracovnice doprovodily vizuální  ukázkou fotografií, knih i zajímavých dokumentů týkajících se jmenovaných osobností.  Za mnohé z významných postav lze například zmínit:

F.Palackého, F.L.Čelakovského, K.Jonáše, R.Pokorného z literárního světa, J.Gutta Jarkovského, M.Lederera z oblasti kultury, K.Havlase, O.Ostrčila, J.B.Ferstera z hudebního světa, z výtvarného světa W.Horného, J.Hlínu a K.J.Sigmunda. Snacha tohoto malíře, sama sochařka a keramička, paní Olga Sigmundová,  žije v současnosti v našem domově a byla na přednášce též přítomna. Nemohlo se také zapomenout na jméno Ladislava Mareše, který se zasloužil o zrestaurování místního židovského hřbitova a synagogy.

Přednášející zároveň poskytly prostor i pro vyprávění a líčení zážitků samotných klientů - paní Vašíčková například vzpomínala na tanec s nejvyšším mužem v Československu, kouzelníkem Jaroslavem Markem alias Longmarkem, vysokým 210 cm. Paní Rousková přispěla informacemi k životu spisovatelky Evy Erbenové, ženy přeživší holocaust a nyní žijící v Izraeli.

Historická přednáška tohoto typu nemůže oslovit všechny klienty v našem domově žijící. O to více ji ale uvítali ti, jejichž velkým koníčkem byla a je historie či zájem o kulturní dění v Heřmanově Městci. Bohužel nebylo dopřáno se přednášky zúčastnit  panu Václavu Chládkovi, rodákovi z Heřmanova Městce, který byl donedávna naším klientem a o historii nejen města se živě zajímal a sám též osobně svými zážitky přispíval. Vzpomínáme.

« ZPĚT