Novinky a aktuality z našeho domova...

"Zámecký šotek" - 10. ročník

listopad 13
Již 10. ročníkem se konala dne 13. 11. 2014 v DPS Zámek recitační soutěž s názvem Zámecký šotek. Jako každý rok, stejně tak i letos, se zúčastnili zástupci našeho domova, tentokrát v zastoupení paní Jaroslavy Spálenské a paní Marie Švadlenkové, které přednesly převzatou tvorbu od básníků Jaroslava Vrchlického báseň Díky a Karla Jaromíra Erbena baladu Svatební košile. Vlastní tvorbou nás zastupoval pan Otakar Hais s příběhem nazvaným  Jak jsme kupovali auto.
Básnického klání se účastnily i další domovy pro seniory. Z Prahy zavítali do Heřmanova Městce klienti z Chodova a mimopražskými „básníky a skladateli" byli klienti z DPS Přelouč, DPS Skuteč a samozřejmě zástupci domácího domova. Obdivovali jsme některé klienty, kteří i přes svůj velice pokročilý věk byli schopni si zapamatovat, a téměř bez nápovědy přednést, dlouhé básně. Příběhy z vlastní tvorby byly často velice dojemné a občas se stalo, že oko nezůstalo suché. I přesto, že přednesy se našim zástupcům velice povedly a bylo znát, že se připravovali, cenu si neodnesli. Ale to jim vůbec nevadilo. S prázdnou také neodešli. Všichni účastníci dostali nějakou tu cenu útěchy, pamětní list a keramickou sošku. Prožili jsme na Zámku velmi příjemný den plný zábavy, dobrého jídla a vína, pozdravili se se známými a přáteli. A myslím si, že to je nejdůležitější. Být v příjemné společnosti a nenudit se, což se určitě podařilo.

 

Na Zámeckém šotku bývá také poslední roky zvykem, že je pozvána známá osobnost. Pro tento rok jí byla paní Naďa Konvalinková, která zaujímala i místo v porotě. Na úvod přečetla příběh Rozhovor s Bohem. Po skončení recitační soutěže hovořila o své práci, o hraní v divadle a v televizi. Na všechny působila velmi milým a příjemným dojmem, její veselá povaha rozzářila celé publikum. Podílela se také  na předávání cen.

 

A jak to celé dopadlo? Do kategorie A, tedy převzatá tvorba, bylo přihlášeno 10 recitátorů, a do skupiny B, vlastní tvorba, účastníků 8. V porotě zasedly kromě již zmiňované paní Konvalinkové dobrovolnice ze Zámku - paní Krbcová, paní Janoušková, paní Chládková a za klienty paní Kebrtová.

V kategorii A se na 1. místě umístila paní Kusá ze Skutče, 2. místo obsadila paní Čapková z DPS Zámek a 3. místo si zasloužila paní Zubačová z Chodova. V kategorii B 1. místo obsadil pan Fabián z DPS Zámek, 2. místo patřilo paní Znamenáčkové z Chodova a 3. pozice byla udělena paní Markové z DPS Zámek.

« ZPĚT